Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Co oznacza krew w moczu kota?

Widok krwi w moczu kota może być niezwykle niepokojący dla właścicieli zwierząt, budząc obawy o zdrowie i dobrostan ich czworonożnego przyjaciela. Zobacz, co zrobić, jeśli ten problem dotyczy Twojego kota.

Krew w moczu u kota – co oznacza?

Obecność krwi w moczu kota, nazywana medycznie hematurią, może być zwiastunem różnych schorzeń układu moczowego lub innych poważnych problemów zdrowotnych. Krew w moczu może mieć różne stopnie widoczności, od niewielkich śladów, które można zauważyć tylko pod mikroskopem, po wyraźne zabarwienie moczu na czerwono. Objawy ten wymaga natychmiastowej uwagi weterynaryjnej, aby zidentyfikować jego przyczynę i zapewnić odpowiednie leczenie.

Jeżeli w moczu kota jest krew, może być to spowodowane:

  • infekcjami układu moczowego - bakteryjne infekcje pęcherza moczowego lub nerek mogą prowadzić do obecności krwi w moczu kota
  • kamieniami nerkowymi
  • urazami lub obrażeniami - urazy pęcherza moczowego lub nerek mogą również spowodować obecność krwi w moczu
  • nowotworami - nowotwory układu moczowego, takie jak rak pęcherza moczowego lub nerek, mogą objawiać się krwią w moczu
  • innymi schorzeniami - w niektórych przypadkach krwawienie w moczu może być związane z innymi schorzeniami, takimi jak zaburzenia krzepnięcia krwi czy choroby metaboliczne
Nie można lekceważyć krwi w moczu czy odchodach kota. Zazwyczaj jest to objaw poważnej choroby i wymaga szybkiego leczenia. Inne częste objawy, które mogą świadczyć o występowaniu krwi w moczu to: wysiłek podczas oddawania moczu, częste posikiwanie, oddawanie moczu poza kuwetą, osłabienie, częstsze picie wody.

Mrau poleca lekturę: Jakie są objawy zapalenia pęcherza u kota?

Krew w moczu – czy potrzebny jest weterynarz?

Krew w moczu praktycznie zawsze oznacza chorobę. W większości przypadków problem nie ustanie i będzie się nasilał. Nawet jeśli krwawienie ustąpi, to problem zdrowotny może się pogłębiać. Wizyta u weterynarza w tym przypadku jest niezbędna. Warto przygotować próbkę moczu do badania. Pobranie próbki moczu od kota do badania może być wyzwaniem, ale istnieją pewne techniki, które mogą ułatwić ten proces.

1. Pojemnik na mocz można kupić w aptece lub poprosić o niego weterynarza. Najlepiej jest zebrać próbkę moczu kotka rano. Upewnij się, że kuweta, z której kot korzysta, jest czysta i sucha. Niech kot wypróżni się do niej, a następnie zbierz próbkę moczu za pomocą strzykawki lub plastikowego pojemnika.

2. Lepszą metodą jest podstawienie pojemnika na mocz bezpośrednio pod strumień moczu podczas mikcji kota lub skorzystać z chochelki.

3. Alternatywą jest wykorzystanie specjalnego żwirku, który nie będzie wchłaniał cieczy.

4. Wykonanie cystocyntezy u weterynarza - zabieg jest bezbolesny dla kota i polega na pobraniu moczu prosto z pęcherza kota. Ta metoda jest najbardziej wiarygodna i najlepsza do badań. Jednak nie każdy weterynarz wykonuje taki zabieg u siebie.

Jak może wyglądać krew w moczu u kota?

Mocz kota zazwyczaj powinien mieć jasnożółty kolor i delikatny zapach amoniaku. Zdarza się, że może on być ciemniejszy i wykazywać silniejszy zapach, co może być spowodowane odwodnieniem lub długotrwałym okresem zatrzymania moczu (np. po nocy), co jest zazwyczaj uważane za normalne zjawisko. Jeśli jednak zauważysz, że mocz ma jasnoczerwony, różowy, pomarańczowy lub brązowy odcień lub jeśli wydaje się pienisty, zawiera gęstą krew, konieczna jest wizyta u weterynarza celem dalszego zbadania przyczyny tych zmian w kolorze i konsystencji moczu. Czasem krew jest niewidoczna gołym okiem, dlatego ważne są okresowe badania moczu kota.


Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono opinii

Nowa wiadomość