Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Grzywacz chiński - wrażliwy talizman szczęścia

Grzywacz chiński to wspaniały towarzysz, który przynosi wiele radości swoim opiekunom i całej rodzinie. Jednak potrzebuje on odpowiedzialnej opieki i spełnienia szeregu wymagań. Dzięki swojej oryginalności jest cudny i wyjątkowy.


Grzywacz chiński – pochodzenie i historia

Choć nazwa rasy wskazuje na pochodzenie z Chin, dokładne korzenie grzywacza chińskiego są nadal przedmiotem dyskusji wśród kynologów. Niektóre teorie sugerują, że rasa ta mogła powstać w wyniku naturalnej mutacji genetycznej, podczas gdy inne wskazują na celowe krzyżowanie psów w celu uzyskania osobników o interesującym wyglądzie.

Grzywacze chińskie były cenione już w starożytnych Chinach, gdzie traktowano je jako zwierzęta towarzyszące i… talizmany przynoszące szczęście. W Europie rasa ta zyskała popularność dopiero w XIX wieku, głównie dzięki swojej egzotyce i niewielkim rozmiarom.


Grzywacz chiński – wygląd i odmiany

Grzywacz chiński występuje w dwóch odmianach:

bezwłosy grzywacz chiński

jak sama nazwa wskazuje, osobniki tej odmiany mają bardzo mało sierści. Ich skóra jest delikatna i wymaga odpowiedniej oraz starannej pielęgnacji,

grzywacz chiński powder puff

powder puff charakteryzuje się długą, jedwabistą sierścią, która pokrywa całe ciało psa.

Obie odmiany mają charakterystyczne duże, stojące uszy, ciemne oczy i długi, często figlarnie zadarty ku górze ogon. Grzywacze chińskie są zazwyczaj niewielkich rozmiarów i mają delikatną budowę ciała.


Charakter i temperament grzywacza chińskiego

Grzywacze chińskie są fantastyczne! Wspaniale odnajdą się w domu pełnym dzieci. Kochają zabawę, są towarzyskie, bystre i obdarzają czułością najbliższych. W stosunku do obcych zachowują dystans. Nie lubią samotności, bo źle ją znoszą. Grzywacz chiński uwielbia pieszczoty – przytulanie, głaskanie i wspólne wylegiwanie się w łóżku podczas niedzielnych poranków i leniwych wieczorów.

Pies grzywacz jest niezwykle inteligentny i wrażliwy, dlatego uwielbia się uczyć i w mig pojmuje nowe rzeczy. Najbardziej lubi rozwijać się poprzez zabawę. Oprócz ruchu potrzebuje też stymulacji umysłowej – szkoleń i wspólnego czasu z bliskimi. Genialnie reaguje na pozytywne wzmocnienia. Szybko przyswaja nowe komendy i świetnie współpracuje z opiekunem oraz całą rodziną.


Grzywacze chińskie są bardzo wrażliwe

Jeśli rozważasz kupno grzywacza, musisz wiedzieć, że ten piesek jest bardzo wrażliwy i łatwo się stresuje, dlatego wymaga delikatnego podejścia. Tak jak w przypadku innych ras, świetnie wesprą Was zajęcia z socjalizacji, podczas których mały grzywacz będzie poznawał świat.

Grzywacz chiński zazwyczaj dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami, chyba że… na podwórku ktoś mu podpadnie, to wtedy nie będzie wspólnych zabaw, ale to normalne, bo psy, tak jak i ludzie, mają swoje sympatie i antypatie. Grzywacze są bystre, inteligentne i uwielbiają się uczyć. Najlepiej rozwijają się poprzez zabawę. Są ciekawskie i nie lubią nudy!


Pielęgnacja cudnego grzywacza

Pielęgnacja grzywacza chińskiego jest nieco wymagająca. Jeśli rozważasz zakup tego niezwykłego psa o dużym serduszku, musisz wiedzieć, że:

  • skóra: bezwłose osobniki wymagają regularnych kąpieli i stosowania specjalnych kosmetyków, które nawilżają i zabezpieczają skórę przed wysuszeniem. Skórę psów musimy też szczególnie chronić przed poparzeniem słonecznym w ciepłe dni lata, W zimę natomiast zaopatrz grzywacza w ubranko dla psa.
  • zęby: grzywacze chińskie są podatne na choroby zębów, dlatego ważne jest regularne szczotkowanie zębów i wizyty u weterynarza,
  • oczy: duże, wypukłe oczy wymagają regularnej kontroli i delikatnego czyszczenia.

Grzywacz chiński – zdrowie

Grzywacze chińskie cieszą się dobrym zdrowiem. Długość ich życia waha się od 12 do 15 lat. Jednak musisz wiedzieć, że jak każdy pies, grzywacze są podatne na pewne schorzenia. Do najczęstszych problemów zdrowotnych tych psiaków należą:

  • problemy skórne psa: alergie, infekcje bakteryjne i grzybicze,
  • problemy z zębami: próchnica, kamień nazębny, choroby przyzębia,
  • problemy z oczami: zapalenie spojówek, zaćma.

Max poleca lekturę: Jakie są najczęstsze choroby psów?


Wymagania dotyczące pielęgnacji chińskiego grzywacza

  • skóra: skóra grzywaczy jest bardzo wrażliwa na słońce, temperaturę czy środki chemiczne. Wymaga czułej i starannej pielęgnacji w postaci nawilżania łagodnymi preparatami. Ważna jest też ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV, bo w lecie ten mały piesek może doznać oparzeń,
  • sierść: u odmian owłosionych konieczna jest regularna pielęgnacja sierści, czyli szczotkowanie, kąpiele i trymowanie,
  • uszy: ze względu na charakterystyczną budowę uszu, należy regularnie sprawdzać i czyścić uszy pieska, aby zapobiec infekcjom,
  • oczy: oczy grzywaczy wymagają codziennej kontroli i czyszczenia, zwłaszcza u osobników z jasną maścią.

Co je grzywacz chiński?

Grzywacze chińskie mają szybciutki metabolizm, co oznacza, że potrzebują wysokiej jakości karmy, dostosowanej do ich wieku i aktywności. Zwracaj uwagę na to, żeby karma zawierała odpowiednią ilość białka, tłuszczów i witamin, niezbędnych do utrzymania zdrowia oraz kondycji Twojego zwierzęcego przyjaciela.



Dominika Tarnacka

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono opinii

Nowa wiadomość