Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Jak wykąpać kota? Czy można myć kota i jak często?

Koty uczą się myć przed osiągnięciem wieku dwóch tygodni, a jako dorosłe spędzają nawet połowę czasu w ciągu dnia na myciu się. Zatem, czy kota trzeba kąpać? Okazuje się, że czasem trzeba. Zdarza się, że kocie mamy nie nauczą obowiązkowej higieny młodych kociąt i te mają potem tendencję do zaniedbywania obowiązku mycia. Czasami koty są bardzo aktywne na zewnątrz i po prostu często się brudzą. Będą więc wymagały częstszych kąpieli. Tak jest też z kotami bezwłosymi rasy sfinks. Skóra tego kota wymaga stałej pielęgnacji, można ją codziennie przecierać zwilżoną gąbką lub regularnie go kapać. Koty innych ras warto kąpać przy szczególnych okazjach, na przykład przed wystawą.

Jak często można kąpać kota?

Kąpiel stymuluje skórę, usuwa nadmierny łój, łupież i zrzuconą sierść. Może być też dobrym sposobem na tresurę kota – pokazuje mu, że trzymanie go w nietypowych pozycjach nie oznacza, że stanie mu się krzywda. Nasz pupil będzie przez całe życie dotykany przez weterynarzy, może się też zdarzyć kontakt z nieznanymi mu gośćmi w domu lub młodszymi domownikami, nie uniknie więc głaskania i dotykania.

Kota można kąpać, jednak zdecydowanie rzadziej niż psa. Zbyt częste mycie może bowiem wysuszyć skórę. Aby dobrać odpowiednie przerwy w myciu, należy zwrócić uwagę na długość kociej sierści. Koty o krótszej sierści powinny być kąpane nie częściej niż co 6 tygodni. W okresie linienia powinny wystarczyć z kolei 2-3 kąpiele na rok. Tymczasem długowłose koty wymagają częstszego mycia, zależnie od stanu czystości sierści. Nie kąpmy ich jednak częściej niż raz na 3 tygodnie.

Zdjęcie produktowe

Eurowet Odżywka Bez Spłukiwania Pies/Kot 200Ml

Profesjonalna odżywka rewitalizująca bez spłukiwania dla psów i kotów. Ułatwia rozczesywanie, dodaje objętości sierści i poprawia strukturę włosa.

Sprawdź produkt

Pierwsza kąpiel kota

Małe koty szybko uczą się akceptować kąpiele. Trzeba jednak pamiętać, że kocięta nie powinny być myte, dopóki nie osiągną wieku przynajmniej 4, a najlepiej 6 tygodni. Starsze lub bardzo schorowane koty mogą czuć nadmierny stres spowodowany kąpielą, więc warto skontaktować się z weterynarzem w poszczególnych przypadkach.

Kot w kąpieli – od czego zacząć?

Przed rozpoczęciem kąpieli kot powinien zostać dokładnie wyczesany. Pamiętajmy, żeby przygotować odpowiednio wcześnie niezbędne akcesoria, jak np. szczotka dla kota, szampon dla kota i inne potrzebne rzeczy – nagłe poszukiwanie przyrządów do czesania może zestresować kota. Kot powinien mieć obcięte pazury, żebyśmy uniknęli zadrapania i poszarpanych ubrań. Jeśli boimy się, że nasz pupil zorientuje się co do naszych zamiarów i ucieknie, możemy wyczesać go i obciąć pazury dzień wcześniej.

Miejsce kąpieli powinno być ciepłe. Wanna jest w porządku, ale dużo wygodniejszym rozwiązaniem będzie głębszy zlew, w którym zmieścimy kota. Warto spojrzeć na całość z perspektywy pupila – usuńmy mogące się stłuc przedmioty z zasięgu łap i zdejmijmy zasłonki, jeśli mamy jakieś w pobliżu. Unikajmy wszystkiego, co mogłoby przestraszyć kota (silne zapachy, lustra), by jak najbardziej uprzyjemnić mu kąpieli i niepotrzebnie go nie stresować.

Jak myć (kąpać) kota?

Wykąpanie kota nie musi być trudne. Jeśli zastosujemy się do kilku poniższych rad:

  • Podczas rutynowej kąpieli wystarczy nam zwykły szampon przeznaczony dla kotów. Szampony dziecięce lub produkty dla psów mogą być zbyt mocne i wysuszyć kocią skórę (czasem nawet bywają toksyczne dla kotów).
  • Przygotuj szampon i kilka ręczników blisko wanny lub zlewu i zacznij nalewać ciepłej wody (około 38 stopni – to kocia temperatura ciała) przed przyniesieniem kota. Niektóre rasy, takie jak van turecki czy bengalski, nie mają problemu z wodą, ale żaden kot nie lubi być zmuszany do czegokolwiek.
  • Nie stresuj kota, przygotowując kąpiel w jego obecności. Zamiast tego, zrób z kąpieli miłą niespodziankę. W wodzie może pływać piłeczka pingpongowa albo inna ulubiona kocia zabawka – pupil, który będzie bawił się w wodzie, nie zwróci uwagi na cały proces i przestanie się bać kąpieli.
  • Koty nienawidzą śliskich powierzchni, więc warto umieścić ręcznik lub gumową matę na dnie zlewu lub wanny. Czworonóg od razu poczuje się pewniej. Można też postawić kota na plastikowym pudełku z kratką – stworzymy podłoże, w które będzie mógł wczepić się pazurami. Dodatkowo, łatwiej będzie nam umyć zwierzę od spodu.
  • Załóż stare ubrania i bądź przygotowany na zmoczenie ich. Oprócz chlapania wodą, kot może próbować wyrwać się z rąk lub przylec do ciebie w trakcie namydlania. Warto też zamknąć drzwi w miejscu, w którym kąpiemy kota - najgorszym skutkiem ubocznym, jaki może nam się przytrafić, jest czyszczenie domu po wymknięciu się ociekającego wodą, namydlonego kota.
  • Kąpanie kota metodą kubełkową

Dla kociąt najlepszym sposobem na kąpiel jest metoda kubełkowa. Potrzebujemy podwójnego zlewu, dwóch głębszych garnków lub kubełków (wiaderek). Większość czworonogów woli tą metodę od oblewania lub spryskiwania wodą. Ważne, żeby nie zanurzać kociego pyszczka i nie zachlapać go wodą – tego koty nie lubią najbardziej. Postawmy kota na dnie pojemnika i dokładnie zmoczmy mu futro. Następnie wyjmijmy zwierzę na ręcznik, dokładnie namydlmy szamponem i delikatnie obmyjmy pysk zwilżonym ręcznikiem. Namydlonego kota trzeba opłukać w pierwszym pojemniku, jak najdokładniej się da, a potem dokończyć proces w drugim pojemniku, pozbywając się ostatnich resztek mydła w czystej wodzie.

Zdjęcie produktowe

ZOLUX ANAH Szczotka z wysuwanymi igłami dla kotów średnia

Elastyczne, zakrzywione igły umożliwiają delikatne szczotkowanie podszerstka. Dzięki wysuwanym igłom, szczotka jest wygodna w użyciu i łatwa do utrzymania w czystości. Rozczesuje, usuwa martwy podszerstek i wygładza sierść.

Sprawdź produkt
Zdjęcie produktowe

ZOLUX ANAH Szczotka gumowa dla kotów

Służy do delikatnej pielęgnacji kota, zapewniając mu chwile relaksu. Doskonale przystosowuje się do kształtu ciała kota, pozwalając dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, takich jak tył nóg, ogon czy głowa. Usuwa martwy podszerstek i masuje skórę.

Sprawdź produkt
Zdjęcie produktowe

ZOLUX ANAH Miękka szczotka dla kotów mała

Umożliwia delikatne szczotkowanie podszerstka, dzięki elastycznym igłom, których plastikowe końcówki chronią skórę kota przed podrażnieniami. Rozczesuje, usuwa martwy podszerstek i wygładza sierść.

Sprawdź produkt

Mycie kota o większych gabarytach

Duże koty będą trudniejsze do zanurzenia, a bieżąca woda może je przestraszyć. Możemy polewać kota wodą za pomocą chochli lub, jeśli mamy słuchawkę prysznicową, ustawić minimalny przepływ wody i zmoczyć kota tuż przy sierści, tak, by nie czuł pryskania. Nigdy nie obmywajmy pyszczka tak jak reszty ciała – skorzystajmy z wilgotnej szmatki lub ręcznika do przetarcia kociej głowy. Zawsze trzymajmy pupila jedną ręką, aby zapobiec ucieczce. Profesjonalni fryzjerzy mają często specjalne uprzęże, które trzymają koty w miejscu podczas mycia i uwalniają obie ręce. Mycie kota powinniśmy rozpocząć od szyi, schodząc konsekwentnie w dół pleców. Nie zapomnijmy o ogonie i podbrzuszu. Kiedy woda, którą spłukujemy kota, w końcu jest czysta, możemy skończyć kąpiel, dla pewności ostatni raz obmywając całe zwierzę.

Kot po kąpieli

Mokrego kota można wysuszyć ręcznikiem. Krótkowłose koty szybko wyschną, ale te o dłuższej sierści mogą potrzebować więcej ręczników do całkowitego pozbycia się wody. Pupil może też chcieć wyschnąć samemu. Jeżeli twój kot toleruje suszarkę, można z niej skorzystać, pod warunkiem ustawienia minimalnej mocy i uważnego suszenia, żeby nie oparzyć zwierzęcia. Jeśli czworonóg jest długowłosy, suszenie spowoduje przyjemny dla oka efekt ,,puszystej” sierści. Chociaż kąpiel kota może się wydawać początkowo skomplikowanym procesem, jeśli zastosujemy się do powyższych instrukcji, bardzo szybko staniemy się mistrzami w pielęgnacji pupila.

Czytaj też: Wypadanie sierści u kota - tabletki, witaminy - co stosować?
Sprawdź: Szampon dla kota – suchy, na pchły, domowy - jak wybrać?

Czytaj także: Kot, który nie gubi sierści - czy taki istnieje?

Komentarze

Nie znaleziono opinii

Nowa wiadomość