Pokarm dla labradora powinien być tak opracowany, by spełniał jego zapotrzebowanie na energię, ale też aby nie spowodował u niego nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jak często i czym karmić przedstawicieli tej przyjaznej rasy psów?
Co wyróżnia labradora?
Labrador retriever należy do jednej z najbardziej popularnych psich ras, głównie ze względu na niezwykłe oddanie właścicielowi, przyjazne usposobienie, dobre relacje z dziećmi oraz piękny wygląd. Dorosły samiec labradora osiąga wzrost ok 56 cm oraz wagę ok 30 kg, suka mierzy ok 55 cm i waży ok 28 kg. Labradory to duże, silne psy o umaszczeniu biszkoptowym, jednak występują też odmiany czekoladowe oraz czarne. Oprócz sierści posiadają odporny na wilgoć podszerstek. Charakteryzują go dobre, mądre oczy oraz ogon przypominający ogon wydry.
Te psy potrafią świetnie aportować i bardzo dobrze pływać. Te cechy sprawiły, że w XVII wieku rybacy wspomagali się labradorami przy przenoszeniu sieci w wodzie. Labradory sprawdzą się u osób, które lubią długie spacery, aktywność oraz szukają psa, który będzie wiernym towarzyszem i stałym bywalcem rodzinnych spotkań.
Ze względu na wielkość i osiąganą przez te psy masę należy zwrócić szczególną uwagę na układ kostno-stawowy labradora oraz jakość i ilość podawanego mu pożywienia.
Jak żywić labradora?
Karmienie psa rasy labrador polega na stosowaniu zdrowego umiaru, dlatego że te psy uwielbiają jeść. Niestety, może im to przysporzyć kłopotów, choćby w postaci dolegliwości pokarmowych, a w długofalowym efekcie – doprowadzić do nadwagi, czy otyłości. Nadmiar tkanki tłuszczowej może się natomiast przełożyć na funkcjonowanie aparatu ruchu.
Jak często karmić psa rasy labrador? Dorosłemu labradorowi wystarczy dać jeść 2-3 razy dziennie, ważne żeby wykonywać tę czynność o stałych porach. Dzienną porcję dla dużego psa należy podzielić na dwie mniejsze dawki. Warto skorzystać z ofert sklepów zoologicznych, które posiadają w swoim asortymencie karmy dla psów rasowych.
Czym karmić psa tej rasy? Jeśli chodzi o jakość diety labradorów, to powinniśmy ją oprzeć, podobnie jak u innych psów, na wysokoenergetycznym białku odzwierzęcym. Dobrze aby to białko pochodziło z mięsa różnych gatunków zwierząt. Na drugim planie jadłospisu labradora stoją specjalnie wyselekcjonowane warzywa i owoce, zapewniające psu dostawę witamin, minerałów i błonnika. Węglowodany oraz zboża w posiłkach labradora powinny zostać wyeliminowane lub maksymalnie zredukowane, ponieważ to one, w głównej mierze, odpowiadają za nadprogramowe kilogramy.
Labradory to psy, które kochają ruch, dlatego oprócz wartościowego pokarmu, zagwarantujmy im niezbędną porcję ruchu każdego dnia.
Sprawdź produkty z kategorii: Karma dla psa rasy Labrador
Karma dla szczeniaka labradora
Jak powinno wyglądać karmienie szczeniaka labradora? Szczeniakowi z pewnością należy dawać jedzenie częściej niż w przypadku karmienia dorosłych osobników. Zazwyczaj podaje się im posiłek 4-5 razy dziennie. Dobrze już na tym etapie wprowadzić stałe pory podawania miski. Poniżej prezentujemy gotowe mieszanki dla szczeniąt tej rasy.
Royal Canin Puppy Golden Retriever 12 kg to karma dla szczeniaka rasy labrador, który nie skończył 15. miesiąca życia. Jedzenie zawiera optymalną ilość białka, zapewniającą pieskom harmonijny wzrost i mocną budowę kości oraz odpowiedni poziom prebiotyków, gwarantujących dobre trawienie. Ta sucha karma dla psa ma też na uwadze wzmocnienie systemu odpornościowego małych pupili. Białko stanowi w jedzeniu 33%, tłuszcz – 14%, włókno surowe – 1,7%.
Inna karma dla szczeniąt ras dużych to np. Fitmin Maxi Junior 15 kg. Jest to suche pożywienie przeznaczone dla młodych psów między 5. a 18. miesiącem życia. Ta karma dla szczeniaka labradora oraz innych przedstawicieli dużych i olbrzymich ras opiera się na systemie żywienia z regulowaną dawką energii, zależnie od aktualnego zapotrzebowania, aktywności i kondycji szczenięcia. Posiłek bazuje na świeżym mięsie z kurczaka (50%).
Karma sucha dla labradora
Sucha karma dla dużego psa typu labrador powinna zawierać właściwą dawkę energii, przy minimalnej ilości tłuszczu, węglowodanów (w tym cukrów). Oto przykłady takiego pożywienia.
Royal Canin Adult Labrador Retriver 12 kg to sucha karma dla psa rasy labrador, który ukończył 15. miesiąc życia. W pożywieniu odnotowuje się niski poziom tłuszczu oraz L-karnitynę, która przyspiesza ich trawienie. Ponadto karma wspiera stawy i stabilizuje kości. Znajduje się w niej ogrom pożytecznych dla zdrowia składników, takich jak m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3, EPA i DHA, witamina A, B, E i C, mangan, cynk, luteina, antyoksydanty oraz siarczan chondrioityny i glukozamina. Białko stanowi tu 30%, tłuszcz – 13%, włókno surowe – 3,5%.
Kolejna karma sucha dla psa tej rasy to np. Brit Care Adult Large Breed Lamb&Rice 12 kg z jagnięciną i ryżem. To pożywienie w 100% hipoalergiczne, dedykowane dorosłym psom dużych i olbrzymich ras, takich jak labrador. Przeciwdziała ono problemom ze stawami, kłopotom trawiennym oraz chorobom serca. Białko to 25%, tłuszcz – 13%, a popiół – 6,5%. Wilgotność produktu oceniono na 10%.
Karma mokra dla labradora
Labrador potrzebuje karmy mokrej, która będzie odpowiednia dla psów rasy dużej i olbrzymiej. Oto niektóre z nich.
Jedną z nich jest Royal Canin Medium Adult 140 g. To karma mokra dla psa dorosłego, stanowiąca pełnowartościowy, zbilansowany posiłek, podany w formie pysznych, mięsnych kawałków w sosie. Jedzenie wspomaga pracę stawów i zdrowie kości, ponadto dba o ochronę skóry i sierści. Karma o wilgotności 81% zapewnia wysoką strawność. Białko ma tutaj 7,5%, tłuszcz – 5,5%, włókno surowe – 1,4%.
Drugą z naszych propozycji jest pełnoporcjowa, mokra karma dla psa dużej rasy Dolina Noteci Premium Mix 5 smaków (czyli zestaw 30 puszek z karmą po 800 g). W tym komplecie mieszczą się mięsne porcje, składające się różnych rodzajów mięsa, m.in. z dzika, wołowiny, wieprzowiny, jagnięciny, indyka, czy królika. Wilgotność tych produktów została określona na 76%. Białka jest tu 12%, tłuszczu – 7%, popiołu – 2,5%.
Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com