Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Karma dla maltańczyka - jak wybrać dla szczeniaka i dorosłego

Maltańczyk to niewielkich rozmiarów pies, który jest źródłem wielkiej miłości i radości. Wyglądem przypomina małą, białą kulkę. Oprócz poświęcania czasu i uwagi wymaga także odpowiedniego żywienia, ponieważ cechuje się dużym łakomstwem, trudnym do opanowania.

Karma dla maltańczyka

Małe rasy psów mają szczególnie potrzeby żywieniowe. Jednak bez względu na to, dla jakiej rasy psa wybierana jest karma, bardzo ważny jest jej skład. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić, czy zawarte są w niej naturalne składniki.



Niestety większość reklamowanych karm zawiera wiele konserwantów, sztucznych substancji zapachowych i smakowych, a także zboża, które nie są dobrą formą żywienia czworonogów. Warto poświęcić uwagę i znaleźć odpowiednie pożywienie dla swojego pupila. Złe odżywianie może być manifestowane przez:



• biegunki i zaparcia,
• wypadanie sierści,
• zły stan zębów,
• wydzielinę z uszu,
• nadwagę.



Należy pamiętać, że nie zawsze cena idzie w parze z jakością. Niezbędne jest sprawdzanie składu karmy oraz daty przydatności do spożycia.



Czytaj też: Najlepsza karma dla psa – sucha czy mokra – jaką wybrać?

Najlepsza karma dla maltańczyka

Ze względu na niewielkie rozmiary maltańczyka należy wybierać karmę dla małych lub miniaturowych ras psów. Dzięki temu pupil nie tylko łatwiej pogryzie pokarm, ale także otrzyma wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Ze względu na to, że zjada niewielkie porcje, każda z nich musi być odpowiednio dobrana i skomponowana.
Ponadto wybierając karmę, należy wziąć pod uwagę:



• wiek, rozmiar i wagę psa,
• skłonności do alergii,
• stopień aktywności ruchowej,
• indywidualne potrzeby.



W przypadku jakichkolwiek chorób oraz alergii czworonoga wybór karmy warto skonsultować ze specjalistą – weterynarzem.



Zamów: Miski na karmę dla psa

Jaka karma dla maltańczyka dorosłego?

Karma dla maltańczyka powinna zawierać:



• jak największą ilość zwierzęcego białka, które jest podstawą żywieniową psów,
• nienasycone kwasów tłuszczowe omega 3 i omega 6. Dzięki nim poprawia się odporność oraz stan sierści,
witaminy A, D, E, K, które pozytywnie wpływają na stan mięśni, sierści i całego organizmu,
• chondroitynę i glukozaminę, które dbają o prawidłowe funkcjonowanie stawów,
• luteinę – zapobiegającą chorobom oczu,
• mikro- i makroelementy.



Maltańczyk powinien jeść dwa posiłki dziennie – rano i wieczorem. Jeśli pożywienie nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, warto wprowadzić suplementację, oczywiście pod okiem specjalisty.

Ze względu na częste problemy w jamie ustnej maltańczyków oraz skłonności do nadwagi warto wybierać suchą karmę dla psa.

Karma dla maltańczyka szczeniaka

Żywienie szczeniaka w nowym domu powinno opierać się na tej samej karmie, którą dostawał w hodowli. Zmiana otoczenia jest już wystarczająco stresująca, dlatego warto oszczędzić mu dodatkowego stresu. Hodowca powinien udzielić wskazówek o dotychczasowym żywieniu.



Szczenięta maltańczyka, tak jak w przypadku innych raz powinny jeść często, ale mniejsze ilości – około 4 posiłków dziennie. Karma powinna być przeznaczona dla szczeniąt małych lub miniaturowych ras. Początkowo może być to karma mokra, którą łatwiej jest skonsumować psu, a następnie stopniowo można wprowadzać karmę suchą.



Karma dla szczeniaka maltańczyka powinna zawierać przede wszystkim chondroitynę i glukozaminę, które wspomagają prawidłowy rozwój szkieletu.



Sprawdź: Najlepsza karma dla szczeniaka – czym karmić młodego psa?

Karma dla maltańczyków – sucha czy mokra?

Większość właścicieli ma dylemat mokra czy sucha karma dla maltańczyka? Należy wziąć pod uwagę ich wady oraz zalety. Karma sucha dla maltańczyka ma zdecydowanie niższą wilgotność – około 8% co sprawia, że jest bardziej kaloryczna. To ważne w przypadku małych psów, które mają niewielkie żołądki i są bardzo aktywne. Zapewnia im to więcej energii.



Trzeba jednak uważać na porcje – zbyt duże mogą doprowadzić do nadwagi. Szczególnie, że maltańczyki są bardzo łakome. Ponadto karma sucha pomaga dbać o jamę ustną, usuwając kamień nazębny, co u maltańczyków jest bardzo ważne.

Mokra karma dla maltańczyka

Karma mokra dla maltańczyka jest ważna szczególnie na pierwszym etapie życia, gdy szczeniakowi dopiero wyrastają zęby. Dzięki miękkiej konsystencji lepiej radzi on sobie z przyswajaniem pokarmu. Duża wilgotność karmy – 75% zapewnia mniejszą kaloryczność, co sprzyja w walce z nadwagą. Ten rodzaj pożywienia polecany jest także w przypadku problemów trawiennych pupila.



Często praktykowane jest łączenie obu sposobów żywienia. Należy jednak pamiętać, iż karma sucha zapewnia większą kaloryczność, dlatego gramatura posiłku powinna być około 3-4 razy mniejsza niż karmy mokrej. Ponadto zmiany w żywieniu muszą być stopniowe, aby układ pokarmowy przyzwyczaił się do nich. W przeciwnym razie może dość do biegunek.



Zobacz też: Karma dla psa alergika - jaką wybrać?



Autor: Dominika Rusek



Fot. 123RF

Komentarze

Nie znaleziono opinii

Nowa wiadomość