Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Spaniel bretoński - oddany pies myśliwski

Oficjalna nazwa spaniela bretońskiego to Epagneul breton. Pies pochodzi z Francji i uchodzi za najmniejszego ze spanieli w typie wyżłów. Charakteryzuje go piękna sierść w kombinacjach bieli i żywego pomarańczu lub koloru wątrobianego. Spaniel bretoński może pojawiać się również w kolorze czarnym lub czarno-białym. Nie można temu psu odmówić uroku, ale czym jeszcze może cię zachwycić?

Spaniel bretoński – charakter

Spaniel bretoński to urocza i energiczna rasa psa myśliwskiego ceniona zarówno w Europie, jak i Ameryce Północnej. Hodowcy na obu kontynentach doceniają spaniela bretońskiego jako zwinnego, wszechstronnego psa myśliwskiego. To bystry, pełen entuzjazmu pies, który sprawdza się zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Spaniel to pies pełen energii, wymagający codziennych ćwiczeń. Najlepiej odnajdzie w aktywnej rodzinie gotowej spełnić jego potrzeby związane z polowaniami i aktywnościami na świeżym powietrzu. Na ogół dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami i są miłe w stosunku do gości w domu. Spaniel bretoński kocha ludzi i będzie najszczęśliwszy, gdy będzie mógł przebywać w domu z rodziną. Kiedy będzie przebywał na ogródku, trzeba dobrze zabezpieczyć furtki i płot, bo pies może robić podkopy i uciekać. Silny instynkt łowiecki jest wciąż widoczny u tej rasy. Epagneul breton chętnie pracują i polują same, dlatego charakteryzują się indywidualizmem. Mimo silnego charakteru nie sprawiają wielu problemów, jeśli są dobrze prowadzone od szczeniaka.

Hodowla i opieka nad spanielem bretońskim

Spaniel bretoński to inteligentna rasa, łatwa w szkoleniu i bardzo towarzyska. Wymaga jednak codziennej dawki ćwiczeń, które mogą obejmować długie spacery, bieganie, pływanie czy polowanie. Idealnie sprawdzi się do pomocy myśliwemu, jednak można zapewnić psu interaktywne zabawki lub zabawy z piłką. Dobrze sprawdzi się także kong czy nauka sztuczek. Spaniel bretoński zbyt często pozostawiony sam może się znudzić i może często szczekać lub dopuszczać się innych destrukcyjnych zachowań. Świetnie radzi sobie z dziećmi i będzie wykazywał cierpliwość, ale należy monitorować zachowania psa. Szczenięta spaniela bretońskiego mogą przebywać z dziećmi i innymi zwierzętami, jednak wymagają treningu. Chętnie uczą się komend ze względu na inteligencję i może to stanowić świetną rozrywkę dla tych czworonogów. Warto pamiętać, że to psy o silnych instynktach łowieckich i muszą je realizować od najmłodszych lat. Już jako małe psy mogą uciekać i wyrywać się na spacerach. Należy uważać na spacerach w okolicach lasów, gdyż instynkt łowiecki może sprawić, że pies łatwo ucieknie. Jako pies myśliwski będzie też chętnie szczekał i bronił terenu, co może być problematyczne w mniejszych mieszkaniach. Nie szczeka bardzo donośnie, jednak jego „gadatliwość” i chęć obrony terenu są istotne przy poznaniu tej rasy.

Max zaprasza do lektury: Psy dla dzieci

Zdrowie Epagneul breton

Spaniel bretoński to ogólnie zdrowa rasa, ale ze względu na intensywną aktywność fizyczną może wystąpić ryzyko urazów, takich jak skaleczenia czy złamania lub obciążenia stawów. Ponadto rasa ta może być podatna na pewne problemy zdrowotne, między innymi dysplazję stawu biodrowego, padaczkę, niedoczynność tarczycy, zaćmę i rozszczep podniebienia. Regularna opieka weterynaryjna jest zalecana dla monitorowania zdrowia psa.

Spaniel bretoński – pielęgnacja

Pielęgnacja spaniela bretońskiego jest stosunkowo łatwa dzięki krótkiej sierści. Regularne czyszczenie zębów preparatami i utrzymanie higieny uszu to podstawowe praktyki pielęgnacyjne. Warto także monitorować masę ciała psa, ponieważ nadwaga może prowadzić do problemów zdrowotnych, zwłaszcza ze stawami. Osoby, które decydują się na posiadanie spanieli bretońskich często podzielają opinię, że są to lojalne, inteligentne i aktywne psy. Jednak przed podjęciem decyzji o zakupie, warto zastanowić się nad swoją aktywnością fizyczną, by zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu. Ze względu na długie uszy spaniel bretoński jest podatny na nagromadzenie woskowiny i zanieczyszczeń. Należy regularnie sprawdzać i czyścić uszy specjalnym preparatem lub robić to u weterynarza. Jeśli chodzi o pielęgnację, to nie jest to wymagająca rasa. Warto też pamiętać o regularnym podcinaniu pazurów.

Max zaprasza do lektury: Jak dbać o zęby psa?

Cena spaniela bretońskiego

Cena szczeniąt spaniela bretońskiego może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak pochodzenie, rodowód czy jakość hodowli. Hodowle spaniela bretońskiego w Polsce oferują szczeniaki Epagneul breton w cenie od 3000 zł, a mogą osiągnąć cenę nawet 10000 zł.

Spaniel bretoński jako pierwszy pies

Czy spaniel bretoński nadaje się jako pies dla osoby, która jeszcze nie miała tego zwierzęcia? Tak! Wystarczy dbać o pupila, zapewniać mu realizację instynktów łowieckich i może być szczęśliwy nawet w mieszkaniu. Trzeba pamiętać, że to pies łowiecki, więc nie może przebywać za długo sam i potrzebuje częstej stymulacji. Nie sprawdzi się również dla starszych osób, które preferują wolniejsze i rzadsze spacery. Spaniel bretoński idealnie odnajdzie się w aktywnej rodzinie z dziećmi i innymi zwierzętami. Nie można go zostawiać zbyt długo samego i przed wyjściem z domu dobrze jest wybawić czworonoga.


Autor: Aleksandra Drzewińska

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono opinii

Nowa wiadomość