Czy można wykąpać psa w szamponie dla ludzi?
Z naszymi pupilami możemy dzielić kanapę, dom i ogród, ale pod żadnym pozorem nie powinniśmy korzystać z tego samego szamponu, większość używanych przez ludzi szamponów nie nadaje się dla psów, bo są zbyt mocne dla delikatnej skóry domowych zwierząt. Poza tym
skóra psa ma inne pH niż ludzka skóra. U psów jest ono zazwyczaj obojętne lub lekko zasadowe (choć różne rasy także mogą mieć różne odczyny skóry, co jest ważne przy wyborze szamponu dla psa), u ludzi odczyn skóry jest kwaśny.
Szampon dla psa
Na szczęście w sklepach zoologicznych znajdziemy ogromny wybór
szamponów dla psów, można wybrać:
- szampon dla szczeniaka,
- szampon dla psów długowłosych,
- szampon dla psa alergika,
- szampon dla psów białych,
- szampon dla psa niwelujący zapach,
- suchy szampony dla psa.
Przy wyborze szamponu dla psa pamiętajmy jednak, że jego głównym zadaniem jest oczyszczenie z zarazków i insektów, odżywienie skóry i dostarczenie jej witamin. Najlepszy szampon dla psa to nie jest jednak preparat typu ,,wszystko – w – jednym”. Nie rozwiąże żadnych problemów, a dodatkowo wyrządzi psu większą szkodę niż korzyść.
Czytaj też: Psy, które nie gubią sierści - czy są takie rasy?
Jaki szampon dla psa?
Skóra psa stanowi barierę między środowiskiem zewnętrznym, a wnętrzem ciała zwierząt, zabezpiecza go przed czynnikami fizycznymi, chemicznymi i mikrobiologicznymi. Wygląd skóry odzwierciedla stan zdrowia zwierzęcia. Dlatego zanim zdecydujemy o wyborze szamponu dla psa trzeba dokładnie przyjrzeć się naszemu pupilowi i zobaczyć, czy potrzebuje on zwykłego oczyszczającego preparatu, czy też szamponu do skóry z problemami. Dodatkowo inny powinien być
szampon dla młodego psa, inny dla dorosłego, znaczenie ma także kolor i rodzaj sierści
. Żeby zatem dobrze wybrać szampon dla psa, warto zwrócić uwagę na
stan skóry.
Dobry szampon dla psa
Jeśli twój pies ma suchą, swędzącą lub złuszczającą się skórę,
szampon nawilżający jest najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu. Trzeba
unikać zapachowych szamponów – często zawierają chemikalia, które mogą jeszcze bardziej podrażnić wrażliwą skórę psa. Lepiej poszukać naturalnych płynów do mycia, w skład których wejdą np. miód czy witamina E. Jeśli stan skóry mimo wszystko się pogorszy, trzeba skonsultować się z weterynarzem w celu dobrania
szamponu medycznego i ewentualnych leków.
Szampon dla psa alergika
Jeśli weterynarz potwierdzi, że kłopoty ze skórą mają podłoże alergiczne, trzeba stosować szampony wyłącznie dla psów z takim schorzeniem.
Szampon hipoalergiczny dla psa powinien mieć właściwości
przeciwzapalne i przeciwświądowe. Dobrze, jeśli ma w swoim w składzie kwasy tłuszczowe, wyciągi koloidalne z owsa, mocznik, glicerynę, mentol, a także działające łagodząco wyciągi z aloesu, płatków owsianych i olejek z drzewa herbacianego.
Przeczytaj też: Psy z włosami zamiast sierści - rasy dla alergików?
Szampon dla szczeniaka
Do 10. tygodnia życia
psa nie powinno się w ogóle kąpać. Później trzeba wybrać preparaty łagodniejsze niż dla dorosłych zwierząt. Źle dobrany
szampon dla szczeniaka może bowiem:
- zaburzyć pH jego skóry,
- wywołać wysypkę i podrażnienie skóry,
- doprowadzić do zbijania się sierści w kołtuny.
Szampon dla szczeniaka powinien zawierać: olej kokosowy, który nabłyszcza i pielęgnuje sierść, łagodzącą skórę alantoinę lub ekstrakt z arniki, który poprawia strukturę włosa. Szampony dla szczeniąt są zwykle łagodniejsze i nie drażnią, jeśli trochę płynu dostanie się do oczu.
Szampon dla psa niwelujący zapach
Psy uwielbiają nurkować w śmieciach, jedzeniu, tarzać się w różnych nieznanych substancjach. W sklepach dostępne są szampony, które skutecznie eliminują nieprzyjemny zapach psa, w tym woń mokrej sierści. Ważne jednak, żeby preparaty takie nie zawierały sztucznych substancji zapachowych maskujących nieprzyjemny zapach.
Sprawdź też: Szczotka dla psa - długowłosego i krótkowłosego - jak wybrać?
Szampony dla psów białych
Dla psów z białym lub jasnym umaszczeniem przygotowano wiele specjalnych szamponów. Mają one rozjaśniać sierść (szampon taki nie może jednak zawierać wody utlenionej), zapobiec żółknięciu i matowieniu koloru. Dodatkowo, często pomagają w przywróceniu połysku
. Szampony dla psów białych lub z jasną sierścią zawierają wyciąg z aloesu zwyczajnego, który zapewnia pielęgnację psiego futra. Są także szampony dla psów o brązowej sierści, które utrzymują intensywną barwę umaszczenia.
Szampon dla psów długowłosych
Równie ważny co kolor, jest też rodzaj sierści. Innej pielęgnacji wymaga pies o krótkiej sierści, innej ten o długiej, przy wyborze szamponu dla psa ważna jest także struktura włosa. Szorstkowłose wymagają szamponu, który nie zmiękczy okrywy włosowej, długie i miękkie włosy potrzebują szamponu, który nada połysk i zapobiegnie splątaniu. Dla szczególnie zakręconych loków lub upartych splątań można spróbować osobnej odżywki, którą nakłada się po szamponie. Powinna ułatwić rozczesanie nawet najbardziej poplątanej sierści.
Szampon przeciw pchłom
Na sklepowych półkach można znaleźć wiele szamponów przeznaczonych do odstraszania pcheł, kleszczy i innych pasożytów. Mimo to, takie szampony mogą zapewnić tylko krótkotrwałą ochronę, więc stanowią jedynie suplement do zalecanych przez weterynarza lekarstw.
Suchy szampon dla psa
Suchy szampon dla psa to bardzo dobre rozwiązanie w trakcie wyjazdów, gdzie mamy ograniczony dostęp do wody. Z suchego szamponu dla psa może skorzystać także wtedy, gdy nasz pupil jest szczególnie zniechęcony do kąpieli. Jednak jego stosowanie powinniśmy ograniczyć do minimum i używać go tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Najlepszy szampon dla psa - dodatkowe rady
Kiedy kupujemy szampon, trzeba dokładnie przyjrzeć się liście składników na opakowaniu zanim pójdziemy do kasy. Generalnie przyjętą zasadą jest
unikanie sztucznych, chemicznych ulepszaczy i zastępowanie ich naturalnymi zapachami, np.
ekstraktami z lawendy, eukaliptusa czy cytrusów. Kupując szampon dla psa koniecznie trzeba zwróć uwagę, czy nie ma w nim:
- Dodawanych do szamponów dla psów farb i ulepszaczy kolorów. Są zwykle powiązane z substancjami powodującymi raka i inne poważne problemy zdrowotne. Przykładem może być tatrazyna, który wywołuje reakcje alergiczne, migreny, nadaktywność, a nawet guzy. Wiele takich szamponów dla psów zawiera też smołę pogazową, która może skutkować podobnymi objawami. Łatwo wybrać odpowiedni szampon, kierując się jego barwą – należy unikać bardzo jasnych płynów. Szampon powinien mieć kolor matowo-biały lub lekko żółty.
- Substancji zapachowych o pochodzeniu chemicznym. Sztuczne zapachy mogą powodować alergię, bóle głowy, nudności i inne poważne problemy. Należy szukać szamponów, które zawierają tylko naturalne olejki.
- Parabenów, które są tanimi w produkcji środkami konserwującymi. Są wykorzystywane jako substytut estrogenu i mogą powodować raka. Najczęściej występujące parabeny to: metylparaben, propylparaben, etylparaben, butylparaben i kwas p-hydroksybenzoesowy. Zamiast szamponów, które zawierają te środki, można skorzystać z takich, w których składzie znajdziemy wyciąg z cytrusów i witaminy A, C lub E.
- Olejów mineralnych, które są pochodną ropy naftowej. Właściciele psów często korzystają z zawierających te oleje szamponów dla dzieci. Niestety, nie jest to dobry pomysł. Mający natłuszczać olej uszkadza psią skórę i może powodować choroby wątroby oraz nerek.
- Chlorek stearalkonium, który używany jest w szamponach i odżywkach. To substancja powierzchniowo czynną, wykorzystywana w celach przeciwbakteryjnych. Kiedy jednak dostanie się do oczu, może spowodować podrażnienia. Tak samo negatywnie może wpłynąć na delikatną psią skórę.
- Powszechnie używanego w kosmetykach detergentu laurylosiarczanu sodu (SLES). Należy szczególnie uważać przy korzystaniu z zawierających go szamponów, kiedy myjemy głowę naszego pupila. Jeśli środek dostanie się do pyska, może podrażnić górną część układu trawiennego. Jeśli pies jest wystawiony na działanie środka przez długi czas, może pojawić się poważne podrażnienie skóry, a kontakt z oczami może trwale uszkodzić tkanki. Dlatego też ważne jest dokładne i szybkie zmycie szamponu bieżącą wodą.
- Kokoamidu DEA i lauramidu DEA, które odpowiadają w niektórych szamponach za formowanie piany. Niestety substancje te zostały zakwalifikowane jako kancerogenne substancje – mogą powodować raka. To najbardziej popularne szkodliwe substancje, które mogą występować w szamponach dla psów. Przy wyborze należy pamiętać o szukaniu jak najbardziej naturalnych składników. Ponadto, przed każdą zmianą szamponu najlepiej jest skonsultować się ze weterynarzem.
Zobacz produkty z kategorii: Kosmetyki dla psa