Shih tzu to stosunkowo nowa rasa w Europie, choć ich hodowla rozpoczęła się dopiero w pierwszej połowie XX wieku, psy te stały się bardzo popularne w polskich domach. Często są wybierane nie tylko ze względu na swój przyjacielski charakter i przywiązanie do człowieka, ale także niezwykłą sierść. Rasa ta charakteryzuje się długą, delikatną w dotyku, ale gęstą sierścią z obfitym podszerstkiem.
Psy te wymagają codziennego szczotkowania, które zapobiega plątaniu się włosów, a także regularnych kąpieli raz, dwa razy w miesiącu. Zaniedbania w pielęgnacji prowadzą do uszkodzenia włosa i powstawania podrażnień skórnych. U shih tzu to szczególnie niebezpieczne, ponieważ psy tej rasy bardzo często miewają reakcje alergiczne. Szacuje się nawet, że alergie to najczęstszy powód wizyt u weterynarza właścicieli shih tzu.
Szampon dla shih tzu
W pielęgnacji psów tej rasy ważna jest przede wszystkim systematyczność, nie mniej jednak istotny jest dobór produktów. Zanim zdecydujemy się na wybór odpowiedniego szamponu, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw. Po pierwsze szampon powinien być przeznaczony dla psów. Do kąpania shih tzu nie wolno używać szamponów dla ludzi, nawet tych przeznaczonych dla dzieci. Szampony te niszczą sierść psów i wysuszają skórę. W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele rodzajów szamponów dla shih tzu, które odżywiają sierść i zapobiegają jej elektryzowaniu. Specjalne szampony dla szczeniaka shih tzu zawierają łagodne substancje myjące, które nie podrażniają skóry zwierzęcia. W swoim składzie mają między innymi alantoinę, która łagodzi podrażnienia oraz chroni wrażliwą skórę młodych zwierząt.
Kup teraz: Szczotki i grzebienie dla psa
Dobry szampon dla shih tzu powinien także:
- Delikatnie usuwać przetłuszczenia skóry i brud – skóra shih tzu często się przetłuszcza – tłuszcz wydostający się z porów jest naturalnym sposobem organizmu na nawilżenie zarówno skóry, jak i sierści. Kiedy jednak zgromadzi się go za dużo, kąpiel jest jedynym sposobem na pozbycie się przetłuszczenia. W innym wypadku pies zacznie śmierdzieć, a sierść uzyska nieprzyjemny, "klejący" wygląd.
- Zapobiec uszkodzeniom naskórka i sierści – szampon musi usuwać zewnętrzny brud i przetłuszczenia, ale nie może tego robić zbyt agresywnie. Jeśli detergenty są za mocne, mogą uszkodzić naskórek i futro, które będzie w gorszym stanie po kąpieli niż przed. Głównym podejrzanym w takich wypadkach są właśnie silne detergenty – psy nie powinny być myte zwykłym mydłem. Idealny szampon powinien zawierać środki o pochodzeniu roślinnym, na przykład wyciąg z kokosa.
- Mieć odpowiednie pH – to jeden z kluczowych elementów w doborze szamponu dla shih tzu i będzie miał ogromny wpływ na stan skóry i sierści. Ludzkie szampony, ale także wiele tanich szamponów dla psów, mają pH w zakresie od 4,5 do 5,5. Tymczasem dla psów idealne jest pH, które waha się między 6 a 7. Nieodpowiednie pH szamponu dla shih tzu może spowodować, że skóra psa będzie wysuszona, podrażniona. Dodatkowo, nieodpowiednie pH może wpłynąć na ubarwienie shih tzu, kolory staną się matowe, a sierść straci połysk.
- Być pozbawiony chemikaliów – należy szczególnie uważać na szampony zawierające parabeny, ftalaty i fosforany, które powodują podrażnienia. Jeżeli shih tzu będzie próbował wylizać futro z resztkami takiego szamponu może nabawić się problemów z żołądkiem.
- Łatwo się zmywać – jeśli składnikami szamponu są głównie oleje, resztki tego środka pielęgnacyjnego mogą pozostać na skórze po kąpieli. To prowadzi do zatkania porów i potęguje efekt przetłuszczonej sierści. Dodatkowo przed nałożeniem szamponu na sierść warto go rozcieńczyć, bo zbyt skondensowany nie dotrze w każde miejsce, trudno go rozprowadzić i wypłukać.
Szampon dla psa shih tzu – rodzaje
- Podstawowy – to szampon dla psów o długich włosach, przeznaczony dla shih tzu bez kłopotów ze swędzącą skórą lub łamliwymi włosami, podstawowe szampony powinny być idealne jako sposób na utrzymanie skóry i sierści w dobrym stanie. Użyte razem z odpowiednią odżywką dadzą efekt lśniącego futra i zdrowej skóry.
- Dla skóry wrażliwej – szampon ma poprawić stan skóry i sierści, nie będzie zawierał drażniących związków chemicznych, będzie miał za to w składzie m.in. alantoinę.
- Dla psów z alergią – szampon dla alergików ma działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe. W składzie może mieć: kwasy tłuszczowe, wyciągi koloidalne z owsa, mocznik, glicerynę, mentol, a także działające łagodząco wyciągi z aloesu, płatków owsianych i olejek z drzewa herbacianego.
Sprawdź: Szampony i odżywki dla psów
Szampony dla shih tzu to za mało
O kondycję włosa i skóry naszego psa zadbają nie tylko szampon, ale także inne preparaty pielęgnacyjne, takie jak odżywki czy olejki nawilżające w sprayu. Dzięki zastosowaniu odżywki po kąpieli łuska włosa zostanie zamknięta, co zapobiegnie jej wysuszaniu i skręcaniu włosa. Włos będzie lśniący i łatwiejszy w rozczesywaniu. Między kąpielami warto zadbać o wygląd naszego pupila, używając olejku w sprayu, który zapobiegnie rozdwajaniu się końcówek, elektryzowaniu się sierści, ochroni sierść psa przed czynnikami zewnętrznymi – słońcem i suchym powietrzem, zmieni zapach zwierzęcia i zwilży sierść, poprawiając jej wygląd.
Przeczytaj opis rasy Shih Tzu
Jak kąpać shih tzu?
Kąpiel co 2-3 tygodnie jest wystarczająca. Nie można tego robić częściej, żeby nie niszczyć bariery ochronnej znajdującej się na skórze. Jeżeli będziemy myli psa zbyt często, ciało nie nadąży z produkcją naturalnego natłuszczenia. Dłuższe przerwy też nie są wskazane, ponieważ skóra będzie się przetłuszczać i blokować pory. Oto kilka podstawowych rad, jak kąpać shih tzu:
- Przed kąpielą, wyczesz skrupulatnie psa, aby rozdzielić włosy.
- Ustaw psa w wannie wyłożonej matą antypoślizgową.
- Dokładnie zmocz sierść przed nałożeniem szamponu, a potem rozcieńczony w miseczce płyn rozprowadź na całym ciele psa. Powinno to zająć około 5 minut.
- Spłucz szampon przynajmniej dwukrotnie, upewnij się, że sierść jest czysta. Dopiero wtedy nałóż odżywkę.
- Odżywkę należy wmasowywać przez około 3–5 minut.
- Wtedy można spryskać sierść olejkiem, kilka centymetrów nad skórą. Aby dobrze rozprowadzić płyn, trzeba dokładnie wyczesać psa. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na suszenie shih tzu, bo niedosuszenie gęstej sierści psa może powodować sfilcowanie sierści, a nawet poparzenie skóry.