Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

FILTRUJ PRODUKTY

Kuwety

Kuweta dla kota - nie może jej zabraknąć

Kuweta to ten element kociej wyprawki, który jest niezbędny w jego codziennym życiu. Odgrywa również bardzo ważną rolę dla właściciela zwierzęcia, ponieważ pozwala uniknąć zabrudzenia przez jego pupila całego domu czy mieszkania. Każdy, kto zdecyduje się na kota, powinien w pierwszej kolejności pomyśleć o zakupie odpowiedniej kuwety dla niego. Mrau korzystał w swoim życiu z wielu kuwet i wie, jak wybrać najlepszą, gdzie powinna się znajdować i jakich akcesoriów powinno się używać do jej czyszczenia. Postanowił podzielić się swoją wiedzą, aby ułatwić codzienne życie nie tylko swoim kocim przyjaciołom, ale również ich właścicielom.

Jak wybrać kuwetę dla kota?

Wybór odpowiedniej kuwety dla kota jest zadaniem bardzo ważnym, ponieważ od tego zależeć będzie jego codzienne funkcjonowanie, a także to, czy właściciel będzie musiał zmagać się z buntem kota, który nie będzie chciał korzystać z zakupionej dla niego toalety. Mrau, jako prawdziwy znawca kocich kuwet, postanowił podzielić się cennymi radami dotyczącymi tego, jaką kuwetę dla kota wybrać i która będzie najlepiej spełniać swoje zadanie w zależności od tego, dla jakiego kota została zakupiona. Na rynku wyróżnić można kilka rodzajów kuwet dla kota. Najpopularniejszym modelem jest ta o kształcie prostokąta lub kwadratu. Najczęściej jest to kuweta otwarta, która przeznaczona jest dla wszystkich kotów. Należy jednak zwrócić uwagę na wysokość jej ścianek, ponieważ małe koty mogą mieć problemy z wejściem do niej w przypadku wysokich ścianek. Mrau zaleca, aby zawsze dostosowywać wielkość kuwety do kota, dla którego jest przeznaczona. Możliwość wygodnego korzystania zachęci go do tego, aby ją odwiedzać. Wybierając toaletę dla naszego pupila warto zdecydować się na klasyczną kuwetę z obrzeżem - wysypywanie kociego żwiru ograniczone jest wtedy do minimum.

Rodzaje kuwet dla kota: kryta, otwarta, narożna...

Zamykane kuwety dla kota (nazywane również kuwetami krytymi) cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli mruczków. Gabarytami są podobne do kocich transporterów - wyglądają jak spore plastikowe domki z wejściem przysłoniętym klapką. I choć zabierają nieco więcej miejsca niż ich otwarte odpowiedniki, to skutecznie zatrzymują nieprzyjemne zapachy wydobywające się z kociej toalety. W przypadku krytej kuwety dla kota również zdecydowanie mniej żwirku wydostaje się poza kuwetę, co ogranicza jego roznoszenie po całym mieszkaniu. Posiadają również wymienne filtry pochłaniające zapachy, zapewniają kotu większą intymność i są łatwe w przenoszeniu (zazwyczaj posiadają praktyczną rączkę lub uchwyt).

Drugim popularnym rodzajem kuwety dla kota jest ta w wersji otwartej. Są one mniejsze i tym samym nie zabierają tak dużej przestrzeni w pomieszczeniu, a także zwyczajnie mniej kosztują. Sprawdzą się również lepiej w przypadku małych kociąt, które mogą mieć problem z dostaniem się do kuwety zamykanej lub boją się do niej wejść. Niestety, otwarte kuwety nie zatrzymują brzydkich zapachów, warto też mieć na uwadze, że łatwiej wynieść z nich żwir osadzający się na kocich łapkach. Są zatem zdecydowanie mniej higieniczne od ich krytych odpowiedników.

Wśród kocich toalet możemy również znaleźć kuwety narożne, zarówno w wersji otwartej jak i krytej. Są one tak wyprofilowane, aby z łatwością było można wpasować je w małą przestrzeń wykorzystując wolne miejsce w rogu ściany. Zdecydowanie droższe są kuwety samoczyszczące. Te ostatnie są zdecydowanie najwygodniejsze dla właściciela, ale również zwierzęcia, gdyż zaraz po wyjściu zwierzaka z toalety same uprzątają nieczystości. Zamontowany w nich czujnik ruchu uruchamia specjalne grabki, które zbierają odchody do specjalnego pojemnika, pozostawiając kuwetę czystą.

Czyszczenie kuwety kota

Kuweta to miejsce, które odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym życiu kota, dlatego tak istotne jest, aby znajdowała się w należytym stanie. Co to oznacza? Mrau spieszy z wyjaśnieniem. Otóż chodzi o to, aby pamiętać o regularnym czyszczeniu. Żaden kot nie lubi korzystać z brudnej toalety, a Mrau tylko to potwierdza! Regularne czyszczenie kuwety pozwoli także w znaczącym stopniu zniwelować nieprzyjemny zapach związany z jej obecnością w domu. Pojawia się teraz pytanie: jak często powinno się myć kuwetę? Wszystko zależy od kota, ponieważ niektóre są wyjątkowymi czyściochami i właściciel zmuszony jest robić to dość często. W standardowych przypadkach kocią kuwetę wystarczy sprzątać raz dziennie. Koniecznie jest usunięcie odchodów i powstałych pod wpływem moczu bryłek. Kolejnym pytaniem, które można by zadać jest to, jak się do tego zabrać i z jakich akcesoriów do kuwety warto skorzystać? Mrau poleca użyć łopatkę - to najlepszy gadżet do sprzątania kociej kuwety! Nasz koci doradca prosi również, aby pamiętać o tym, żeby środki czyszczące, z których będziemy korzystać, były bezwonne. Koty nie przepadają za takimi zapachami i mogą nie chcieć korzystać nawet z czystej toalety, a niektóre zwierzaki mogą dostać uczulenia.

W ofercie sklepu Max&Mrau znajdziesz kuwety dla kota otwarte i zamknięte w różnych wielkościach. A także kuwety narożne oraz przesiewowe. Koniecznie przeczytaj też artykuł na naszym blogu, o tym jak nauczyć kota korzystania z kuwety.