Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

FILTRUJ PRODUKTY

Obcinaczki do pazurów kota

Na czym polega pielęgnacja kota?

Czy koty się myje? Można by sądzić, że jeśli chodzi o pielęgnację i higienę koty nie potrzebują pomocy właścicieli. Nic bardziej mylnego. Owszem, kocury to czyścioszki, lubiące samodzielnie dbać o dobrostan swojego futerka. Jednak każdemu miauczącemu pupilowi przyda się od czasu do czasu porządna kąpiel i inne pielęgnacyjne zabiegi.

Mowa tutaj o takich czynnościach jak czesanie kota, które najlepiej wykonywać każdego dnia, szczególnie jeśli nasz zwierzak należy do rasy długowłosej. Poza tym pazurki naszych mruczków powinny być regularnie podcinane, a w przypadku niektórych kocich odmian – powinniśmy też co jakiś czas podciąć sierść kocura. Wracając do tematu paznokci, to dbanie o ich optymalną długość, czyli obcinanie pazurów u kota, jest szczególnie ważne dla posiadaczy osobników kanapowych, które rzadko wychodzą na dwór. W związku z czym nie mają jak ścierać sobie pazurków, więc czynią to z lubością na naszych ulubionych meblach, wykładzinach, itp. Na szczęście w asortymencie sklepu internetowego Max&Mrau są dostępne wszystkie potrzebne do wykonywania niezbędnych czynności pielęgnacyjnych narzędzia.

Jak i czym myć kota?

Zdarzają się w kocim życiu sytuacje kiedy trzeba go wykąpać, np. po wylądowaniu w kałuży błota, czy po zranieniu się, albo też kiedy jego sierść uległa dużemu skołtunieniu. Jak myć kota? Najlepiej jest przygotować małą wanienkę lub miskę, do której wlewamy letnią wodę do poziomu ok 10 cm (woda powinna mu sięgać nieco ponad długość łapek). Wstawiamy tam naszego pupila i delikatnie polewamy go wodą używając do tego np. małego kubeczka. Następnie na jego futerko nakładamy szampon dla kota i powoli wmasowujemy środek w sierść, potem ostrożnie go spłukujemy. Mycie kota kończymy dokładnym wytarciem mokrej sierści w miękki, puszysty ręcznik.

Jaki szampon dla kotów będzie się nadawał do takiej kąpieli? Np. Champ-Richer Champion 250 ml dla kotów długowłosych z mleczkiem bawełnianym i D-Panthenolem. Preparat ułatwia rozczesywanie oraz układanie kocich włosów.

Warto zwrócić uwagę na produkt, który nie wymaga moczenia kociej sierści – suchy szampon dla kota. Przykładem takiego środka jest Beaphar Grooming Powder 150 g. Używamy go w ten sposób, że najpierw dokładnie wczesujemy go w sierść, a następnie – wyczesujemy.

Czesanie i szczotkowanie kota

Czesanie i szczotkowanie miauczącego czworonoga należy do takich czynności, które dają przyjemność zarówno kotu jak i jego właścicielowi. Warto to robić jak najczęściej, szczególnie jeśli jesteśmy posiadaczami zwierzaka o długich puklach. Przyda nam się do tego odpowiedni sprzęt, taki jak np. grzebień oraz szczotka dla kota.

Przykładowo marka Zolux oferuje produkt do wyczesywania podszerstka, po to by futerko było miękkie i puszyste. Jest to szczotka do czesania kota o drucianych ząbkach, dzięki którym można z łatwością usunąć martwe włosy i sprawić, że nasz kocur będzie prezentował lśniącą, gładką sierść.

Odkłaczanie kota można także wykonać przy użyciu samoczyszczącej szczotki z miękkimi końcówkami Over Zoo. Wykorzystując ją rozczeszemy splątaną sierść, poradzimy sobie nawet z większymi kołtunami i usuniemy martwy podszerstek.

Wśród asortymentu służącego do pielęgnacji kociej sierści znajdują się również rękawice do czesania psów i kotów. To specjalny rodzaj nylonowo-gumowej rękawiczki marki Trixie, która nie tylko wyczesze pupila, ale także go wymasuje i pobudzi krążenie w jego skórze. Przy tego rodzaju sprzęcie nie ma mowy o wyrywaniu, czy szarpaniu włosów.

Jak obciąć kotu pazury?

Służą do tego specjalne nożyczki dla kota o bezpiecznie zaokrąglonych końcówkach lub obcinaczki. Najlepiej taki zabieg wykonywać gdy kot jest senny, zmęczony, albo po prostu podczas jego drzemki. Układamy zwierzę na własnych kolanach i po kolei, bez pośpiechu przycinamy pazurki. Warto do tej czynności przygotowywać pupila już od kocięcych lat, potem nie będziemy mieli z tym zabiegiem problemów. Pazury kota powinniśmy przycinać z niewielkim zapasem, by go nie skaleczyć. Zwykle taki zabieg należy powtarzać co 3-4 tygodnie, chyba że naszemu mruczkowi udało się samodzielnie zatrzeć zbyt długie pazury.

Obcinanie paznokci kotu można wykonać przy użyciu nożyczek Trixie 8 cm. To małe narzędzie ze stali nierdzewnej, pokryte gumą antypoślizgową jest przeznaczone dla mniejszych kocurków. Kocie pazury u większego osobnika lepiej obcinać nożyczkami 13 cm tej samej marki co wyżej. Podobny sprzęt proponuje firma Zolux.

Nieco innym pomysłem na skrócenie pazurków jest użycie narzędzia, które nazywa się obcinaczki dla kota.

Strzyżenie kota

Jeśli nasz kot odznacza się posiadaniem podszerstka, by łatwiej było go ujarzmić, warto zaopatrzyć się w furminator. To specjalny rodzaj szczotki lub grzebienia, które usuwają martwe włosy. Jednak nie powinno się tej czynności wykonywać częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Czasami, choć rzadko, zdarza się potrzeba, czy raczej konieczność ostrzyżenia pupila, np. kiedy trzeba go naszykować do jakiegoś zabiegu lub aby ułatwić kociętom dostęp do piersi kociej mamy, czy kiedy kocie włosy tak się splątały, że nie da rady ich rozczesać.

Oto przykładowe narzędzia, które mogą nam się w takich sytuacjach przydać:

  • grzebień dla kota z furminatorem – Furflex, dzięki któremu z łatwością można się pozbyć zabrudzeń, kołtunów oraz martwego włosia;
  • szczotka furminator dla kota – firmy Furminator, dwustronna: jedna strona usuwa kołtuny, posklejaną sierść i martwy włos, a druga – rozczesuje i wygładza włosy;
  • furminator – mniejszy dla kotów z krótką, większy – dla osobników o długiej sierści; przyrząd świetnie likwiduje linienie, wystarczy wyczesywać nim kocią sierść 1-2 razy w tygodniu przez ok 15 minut;
  • nożyce pielęgnacyjne do cięcia włosów – marki Trixie, z zaokrągloną końcówką, dla większego bezpieczeństwa.