Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

FILTRUJ PRODUKTY

środki do uzdatniania wody do akwarium

Dbanie o akwarium to nie taka prosta sprawa jak mogłoby się wydawać. Mrau dobrze wie, że aby mógł godzinami wpatrywać się w kolorowe rybki wesoło pływające między bujnymi roślinami i pięknymi ozdobami, trzeba najpierw włożyć sporo pracy w stworzenie im idealnych warunków. Dla rybek najważniejsza jest woda - utrzymanie jej w odpowiedniej temperaturze, napowietrzanie, a przede wszystkim dbanie o jej jakość i czystość. To nie takie proste jak się wydaje i często wymaga dodatkowych zabiegów, a nawet użycia specjalnej chemii akwariowej, która pomoże uporać się z różnymi substancjami.

Uzdatnianie wody w akwarium

Uzdatnianie wody jest w akwarystyce pojęciem bardzo szerokim. Ogólnie można jednak powiedzieć, że polega na stworzeniu takich parametrów wody, które będą odpowiednie dla życia i rozwoju wodnych organizmów - roślin i zwierząt. Osiąga się to z jednej strony poprzez usunięcie wszelkich szkodliwych substancji, a z drugiej przed dodanie tych, które są korzystne, a nawet niezbędne dla poszczególnych gatunków. Uzdatnianie wody do akwarium kojarzy się przede wszystkim z usunięciem chloru z wody kranowej oraz neutralizacją toksycznych substancji chemicznych, takich jak metale ciężkie i zanieczyszczenia organiczne. Uzdatnianie to również doprowadzenie parametrów chemicznych wody do odpowiednich wartości, może to być np. zmiękczenie wody lub ustalenie odpowiedniego pH. Często woda w akwarium wymaga również suplementacji w mikro i makroelementy, które są istotne dla prawidłowego funkcjonowania i rozwoju rybek i roślin. Pamiętać trzeba, że niektóre preparaty chemiczne do akwarium eliminują nie tylko substancje szkodliwe, ale również te, które mają pozytywny wpływ na organizmy żywe. Dlatego po uzdatnieniu wody często należy ją później nasycić wartościowymi pierwiastkami.

Woda, która jest w akwarium z czasem ulega procesowi ‘starzenia’ - zwiększa się ilość odpadów organicznych, a wraz z nią rośnie stężenie azotanów i fosforanów. Efekt ten można spowolnić z pomocą odpowiedniej filtracji, a także przy użyciu specjalnej chemii akwariowej.

Jakiej chemii do akwarium używać?

Max zauważył, że preparaty chemiczne do akwarium dzielą się na kilka kategorii, w zależności od ich zastosowania. Wyróżnił zatem:

- preparaty wiążące chlor i metale ciężkie

które doskonale nadają się do uzdatniania wody wodociągowej przed wlaniem jej do akwarium,

- preparaty korygujące pH i twardość wody

w akwarium, które zakwaszają lub alkalizują wodę zmieniając jednocześnie jej twardość węglanową,

- akwariowe suplementy mikro i makroelementów

dostarczające pierwiastki niezbędne dla życia roślin i zwierząt,

- preparaty usuwające fosforany i azotany

pozwalające na obniżenie poziomu tych szkodliwych substancji,

- preparaty mikrobiologiczne

zawierające szczepy bakterii, których obecność w akwarium korzystnie wpływa na neutralizację odpadów organicznych i zapobiega gromadzeniu się szkodliwych substancji,

- inne preparaty uzdatniające do akwarium

które tworzą środowisko specjalnie dostosowane do określonych organizmów wodnych. Mogą to być np. preparaty, które wprowadzają do wody garbniki, a także rozmaite preparaty antystresowe dla ryb. Czuły nos Maxa pozwolił wyselekcjonować najlepsze z tych preparatów i substancji chemicznych do akwarium. W ofercie uwzględnił zarówno chemię do akwariów słodkowodnych, jak i morskich, o różnych zastosowaniach. Dzięki naszym produktom zadbają Państwo o swoje rybki i rośliny wodne w sposób profesjonalny i bezpieczny. Czuły nos Maxa pozwolił wyselekcjonować najlepsze z tych preparatów i substancji chemicznych do akwarium. W ofercie uwzględnił zarówno chemię do akwariów słodkowodnych, jak i morskich, o różnych zastosowaniach. Dzięki naszym produktom zadbają Państwo o swoje rybki i rośliny wodne w sposób profesjonalny i bezpieczny.